Hakkımızda

Dr. Faruk BUDAK

FABE’nin kurucusu ve tüm gezi projelerimizin tasarımcısıdır.

Kendisi, Afrika’nın en güneyindeki Cape Town şehrinden  başlayarak Afrika’nın en kuzeyindeki Mısır’ın başkenti Kahire’ye, devamında da İstanbul’a kadar rotayı karadan tek başına geçen ilk Türk gezgindir.

2003 senesinden beri Afrika’da birçok safari gezisinde tur liderliği yapmış, Asya’da da birçok destinasyona geziler düzenlemiştir.

Faruk BUDAK (FB), Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümünden 1983 yılında mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans öğrenimi ardından daha sonra Endüstri Mühendisliği Doktorasını tamamladı.

2002de çıktığı uzun Asya–Afrika gezisinde sırasıyla Hindistan, Nepal, Burma, Laos, Kamboçya, Tayland, Malezya, Singapur, Endonezya, Güney Afrika, Lesotho, Swaziland, Mozambik, Zimbabwe, Malawi, Tanzanya, Kenya, Etiyopya, Sudan, Mısır, Ürdün ve Suriye’yi 14 ay 22 gün boyunca sırtçantasıyla ve tek başına dolaştı. Gezinin en önemli özelliği, ilk kez bir Türk gezginin Afrika Kıtasını, en güneyindeki Cape Town’dan en kuzeyindeki Kahire’ye, devamında da İstanbul’a kadar kesintisiz ve tek başına geçmiş olmasıdır.

FB, MAGMA, ATLAS, SKYLIFE, Hayallere VİSA, Food And Travel, Travel and Leisure, Hürriyet Gazetesi Seyahat Eki, VOYAGER gibi dergilerde gezi yazıları yazmaktadır.

Kendi yazmış olduğu “Asya’nın 9 Kapısı” adlı kitabı, 15 aylık uzun gezisinin Asya ayağını, “Afrika Kafe” adlı kitabı ise Afrika ayağını, “Gezginin El Kitabı” isimli kitabı da bu uzun yolculuklarda edindiği tecrübelerini bir “proje yönetimi” yaklaşımı ile anlatmaktadır. FB’nin “Asyanın 9 Kapısı” isimli kitabı A.B.D.’ndeki AuthorHouse isimli yayınevi tarafından İngilizce olarak “Nine Gates Of Asia” ismi ile yayınlanmış ve www.amazon.com sitesinde, AFRIKA KAFE isimli kitabı da ingilizce olarak “AFRICA CAFE” ismi ile yayınlanmış ve www.amazon.com sitesinde satılmaktadır…

FB, ayrıca Kapadokya Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölümündeki öğrenimini 2018 yazında tamamlamış ve Profesyonel Turist Rehberi Kartı’na (kokart) sahiptir.

BERİL SENA GEBECİK (Ms.)

Yurtdışı Operasyonları Yöneticisi

Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden 2013 yılında mezun oldu. Araştırma tutkusu ve farklı yerler görme merakından dolayı kendisi için en iyi sektörün turizm sektörü olduğu kararını vererek bilgi, beceri, tutku ve merak duygusunun sentezlenebileceği FABE’ye katıldı.

Endüstri Mühendisliği kimliğiyle FABE Proje Yönetimi’ne destek sağlamakta,

FABE Travel’da Latin Amerika, Asya ve Afrika tur operasyonlarını yönetmektedir.

FİRMA KİMLİĞİMİZ

FABE TRAVEL (TÜRSAB Belge no: A-7120 29 TRAVEL), İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı FABE Turizm Seyahat Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Limited Şirketinin turizm sektöründeki markasıdır.

SLOGANIMIZ
“Cultural, Tribal, Spiritual, Mystic Journeys”.

Tüm gezilerimiz aslında birer kültür gezisi niteliğini taşımakta. Bir anlamda “Dünyanın Kültürlerine Yolculuk”.

Değişik kabilelerin köylerine misafir olacağımız, onları yakından tanıyacağımız özel geziler düzenliyoruz. Hindu aşramlarından budist manastırlarına, müslüman dargahlarından hristiyan kiliselerine uzanan ruhani yaşamın gizemli çekiciliğine kapılıp dinsel ritüelleri yakından izlemeye çalışacak, belki de bir hindu tapınağında karşımıza çıkacak Mevlana’yı özümsemeye çalışacağız. Bazen de Hint Okyanusunun kıyısında bir yerlerde, yanlızlığın ve sessizliğin müthiş bir meditasyona dönüştüğü eşsiz huzur dakikalarını yaşamak gezimizi unutulmaz kılacak…

FABE TRAVEL konseptini oluştururken yegane düşüncemiz, klasikleşmiş geleneksel tur rotalarından farklı “unique and original” butik turlar düzenlemek olmuştur. Tüm tur programlarımızda, benzeri olmayan ve hatta ilk kez yapılan bir rota çizmek gibi yaklaşım içindeyiz. Belki de gittiğinizi, gördüğünüzü sandığınız yerleri bir kez daha FABE TRAVEL ile yeniden keşfetmeniz gerekecek.

Dürüstlük, doğruluk ve yüzde yüz müşteri memnuniyeti FABE TRAVEL’nın ana ilkeleridir.

İLGİ ALANIMIZ

İlgi alanımızda öncelikle gönül bağıyla bağlı olduğumuz Afrika ve Asya yer alıyor. Hizmet kapsamımız, Afrika’dan Amerika’ya, Amerika’dan Asya’ya, Asya’dan Avustralya’ya kadar çok geniş bir dünya coğrafyasını içeriyor.

KÜÇÜK GRUP GEZİLERİ

Küçük grup gezileri ve butik turlar düzenleme misyonumuz çerçevesinde turlarımızdaki maksimum katılımcı sayısı 16 kişidir.

GERÇEK SEYAHAT UZMANLIĞI

FABE TRAVEL olarak, katılımcılarımızı çokça seyahat edilmeyen destinasyonlarda “off the beaten track” olarak adlandırılan, uzmanlığımızın ve gezgin ruhumuzun sentezi ile özenle planladığımız, diğerlerinden çok farklı, benzersiz rotalara götürmekteyiz.

UZMANLAR EŞLİĞİNDE GEZİ

FABE TRAVEL turlarında destinasyon ülkeye daha önce defalarca gitmiş, bazı ülkeler için uzun süre oralarda yaşamış uzman tur liderleri ve uzman konuşmacılar size eşlik etmektedir.

HER ŞEY DÂHİL FİYATLAR

Destinasyon ülkedeki tüm yemekler, konaklama, ulaşım, vergiler, müze ve ören yerleri giriş ücretleri ve tüm bahşişler fiyatlarımıza dâhildir. Çok nadir de olsa istisna durumlar mutlaka belirtilmektedir.

LAND DAYS (ÜLKE GÜNLERİ)

Dünya çapında hizmet anlayışımız çerçevesinde tüm gezilerimizin süresi destinasyon ülkeye varıştan ayrılışa kadar olan süre olarak belirlenmektedir. Dolayısı ile uçuşla geçen günleri ve sabaha karşı evinize dönüşü tur günleri sayısına ilave etmek gibi bir anlayıştan uzağız. Fiyatlarımız da “Land-Only Price” olarak verilmektedir.

HAVAYOLU VE ROTANIZI SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜ

Gezinin başlangıç tarihinden birkaç gün önce destinasyon ülkeye uçmak, değişik havayollarının mil programlarından faydalanmak, business veya ekonomi sınıfında uçmak, rota üzerinde dilediğiniz yerde birkaç günlük mola vermek, “land-only price” yaklaşımımız çerçevesinde tamamen sizin elinizde.

ÖZEL İLGİ

“Özel insanlar özel geziler yapar” anlayışımız çerçevesinde bizim için “özel”siniz. Yüzde yüz müşteri memnuniyeti yaratma hedefimiz doğrultusundaki mükemmellik anlayışımız ve size özen gösteren yaklaşımımız sürekli ve kalıcıdır. Bu ilkemizden ödün vermemek için katılımcı sayımızı 16 ile sınırladık.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM ANLAYIŞIMIZ

FABE TRAVEL’ın Sürdürülebilir Turizm anlayışı açısından grup büyüklüğü önemli bir husustur. Tüm gezilerimizde grup büyüklüğü 16 kişiyi geçmemektedir. Daha büyük gruplar, küçük topluluk ve kabileleri ziyaret sırasında daha baskın taraf olmakta. Bunun sonucu olarak da yerel kültürlerle iletişim kurabilme, özgürce fotoğraf çekme gibi hususlarda istenmeyen olumsuzluklar ortaya çıkarken ayrıca kırılgan yapıdaki, duyarlı fiziksel çevreye de zarar verilebilmektedir. Bu tarz olumsuz sosyal ve fiziksel etkiler, ancak küçük gruplarla yapılan geziler minimuma indirilebilir.

FABE TRAVEL olarak katılımcılarımızı bir fanusun içerisinde yerel kültürlerle iletişimden uzak, hızlıca gezdirme telaşından arınmış olarak, yerel insanlarla daha uzun sürelerde buluşturabilmeyi, onlarla faydalı ve unutulmayacak sıcak anlar geçirebilmelerini, ülke gerçeklerini daha iyi algılayabilmelerini amaçlıyoruz. Bizim anlayışımıza göre ancak bu tarz iletişim sayesinde turist kimliğinden çıkıp bir gezgin ve gezdiğimiz yerlerin gönüllü elçisi olabiliriz.

Mümkün olan her yerde uluslararası kuruluşlar yerine yerel firma, kurum ve organizasyonlarla işbirliği yaparak bıraktığımız paranın gerçek yerel ekonomiye ulaşmasına çalışıyoruz. Örneğin, büyük zincirlerin dışındaki küçük butik otel ve konaklama tesislerini tercih ediyor, sevdiklerimiz için hediyelik eşya alışverişimizi direk olarak kabile ve yerel organizasyonlardan yapmaya özen gösteriyoruz.

Çevre kirliliği, sera gazları, küresel ısınmanın olumsuz etkileri artık hepimiz tarafından bilinmekte. Ama hepimizin de yapabileceği bir şeyler olduğu gerçek. Bu nedenle gezilerimizde konaklama tercihlerimizi mümkün olabilen her durumda çevreye zarar vermeyen, duyarlı, doğa dostu “eco-friendly” tesislerden yana yapmaya özen gösteriyoruz.

GÖNÜLLÜ ÇABALARIMIZ

FABE TRAVEL olarak elde ettiğimiz kazancın büyük bölümünü, asıl amacı başta özellikle Doğu Afrika’daki Maasailer, El-Mololar gibi kabilelere çeşitli insani yardımlar götürme ve Afrika’nın en büyük sorunu olan corruption’a karşı tüm dünyanın dikkatini çekme konusunda çaba gösteren kuruluşları desteklemeye ayırıyoruz.

Sizlerle birlikte

Karibu Afrika,

Hola América Latina,

Namaste Asia

Türsab Doğrulama Sistemi