ALTIN TAPINAKLAR ÜLKESİ MYANMAR – 28 ŞUBAT 2020

Butik Küçük Grup Gezisi

(28 ŞUBAT-10 MART 2020)
Myanmar yada eski ismi ile Burma, çok daha eski ismi ile Birmanya gezimizin en önemli özelliği Golden Rock’ı (Altın Kaya) mutlaka ziyaret edecek olmamız. Bagan, Inle, Mandalay ve Yangon gibi mutlaka görülmesi gereken yerler de görülecekler listesinde.

MAKSİMUM KATILIMCI SAYISI:  16

TUR LİDERİ: Dr. Yük. Müh. Faruk BUDAK

GEZİDE GÖRÜLECEK YERLER:
Başkent Yangon, İnle Gölü, Bagan, Meiktila, Kyaikhtiyo (Golden Rock Pagoda), Bago, Mandalay, Pyin Oo Lwin, Amarapura, U Bein Köprüsü…

AKTİVİTELER:
Türkiye’den birçok seyahat acentesinin programında yer almayan ve Burmalı Budistler için en kutsal hac yeri olan Altın Kaya’da günbatımı saatlerinde akşam ayinlerini izleme ve fotoğraflama,
Suyun üzerinde köyleri, domates tarlaları ve yüzen pazarları ile ünlü İnle Gölünde tekne gezileri,
İnle Gölünde balıkçıları ve günlük yaşamı fotoğraflama,
Zürafa boyunlu kadınlar olarak geçen Long-Neck Karen kadınları ile tanışma,
Göl üzerindeki otelimizde yıldızların altında sımsıcak bir banyo,
Birinci Dünya Savaşı sırasında Burma’ya götürülen Türk askerlerinin esir olarak çalıştırıldıkları Pyin Oo Lwin’de inşa ettiği koloni binaları ve Botanik Bahçeleri gezisi,
Mandalay yakınlarındaki eski krallık başkentlerinde tarihsel bir yolculuk,
Dünyanın en uzun tahta köprüsü olarak geçen tarihi U Bein Köprüsünde yürüyüş,
Asya’nın en önemli arkeolojik alanlarından birisi olan Bagan’da bin yıllık muhteşem tapınakları ziyaret,
Bagan’da güneşi Irrawady Nehri üzerinde batıracağımız eşsiz saatler,
Gerçek kırsal yaşamı yakından görmemize imkan verecek, Ayurwadi Nehri üzerinde tekne yolculuğu,
Lokal pazar yerlerinde fotoğraf yürüyüşleri…

NASIL BİR GEZİ: (GEZİ KALİTE STANDARTLARI)
Gezi esnasında 5 yıldızlı otellerde konaklıyoruz. İki noktada ise beş yıldızlı otel olmaması nedeni ile 4 yıldızlı konaklamamız var.
İç hatlarda dört uçuş yapacağız.
Karadan yapacağımız yolculuklarda özel klimalı aracımızdayız.

GEZİ BÜTÇESİ:
Grup ahenginin bozulmaması ve yolculuğun zorluğu nedeni ile katılımcı sayısını az (MAKSİMUM 16) tutuyoruz. Gezi fiyatı (lütfen sorunuz) “land-only price” olarak adlandırılan hizmetleri (YANGON’da havaalanında karşılamadan uğurlamaya kadar) içermektedir. Uluslararası uçuşlar (Türkiye’den katılacaklar için İstanbul-Bangkok-İstanbul ile Bangkok-Yangon-Bangkok uçuşları) rakama dâhil değildir. Bazı katılımcılar bu uçuşu milleri ile satın alabilir. Bunun dışında -özel içecekler haricinde- her şey dahildir.

FARKIMIZ:
Asya konusundaki tecrübe ve bilgi birikimimiz;

Bu gezinin Tur Lideri Dr. Yük. Müh. Faruk BUDAK altıbuçuk aylık bir sürede eve hiç dönmeksizin dokuz Asya ülkesini tek başına dolaşmış, bu epik yolculuğuna ait “Asyanın 9 Kapısı” isimli bir Türkçe kitap yayınlamış (Amerikalı bir yayınevi tarafından İngilizce olarak yayınlanmış ve amazon.com sitesinde satışı devam etmektedir) amatör ruhlu profesyonel bir tur lideridir.

Grup Büyüklüğü;
FABE TRAVEL’ın “Sürdürülebilir Turizm” anlayışı açısından grup büyüklüğü önemli bir husustur. Büyük gruplar, küçük topluluk ve kabileleri ziyaret sırasında daha baskın taraf olmakta. Bunun sonucu olarak da yerel kültürlerle iletişim kurabilme, “özgürce fotoğraf çekme” gibi hususlarda istenmeyen olumsuzluklar ortaya çıkarken kırılgan yapıdaki, duyarlı fiziksel çevreye de zarar verilebilmektedir. Bu tarz olumsuz sosyal ve fiziksel etkilerin, ancak küçük gruplarla yapılan gezilerle minimuma indirilebileceğini düşünüyoruz.

Tüm fotoğraflar daha önceki gezilerimizde Dr. Faruk BUDAK tarafından çekilmiştir. Tüm hakları saklıdır…
DAHA ÖNCEKİ GEZİLERİMİZDEN YORUMLAR:

Myanmar, dünyanın en yoksul ülkelerinden biri sayılıyor. Bana sorarsanız, birçok ülkeyi geride bırakacak zenginliklere sahip olduğunu söyleyebilirim.

Sınırlı bir zaman dilimi içinde, ülkenin en önemli yerleşim birimlerini ve tapınaklarını görme şansımız oldu. Altın Kaya’dan İnle Gölü’ne, Mandalay’dan  Bagan’a ve  Yangon’a kadar gezdiğimiz her yer, hatta İzlediğimiz olağanüstü günbatımı görüntüleri bile , ayrı ayrı ve tek başına, Myanmar’ın ( ya da Burma’nın ) neden kitaplara ve filmlere konu olduğunu açıklar nitelikteydi.

Bu uzak coğrafyayı doğasıyla, kültürüyle, ruhuyla bize tanıttığı için Sevgili Faruk Budak’a, ayrıca bu güzel geziyi daha da güzel kılan, ortak anılarla beni zenginleştiren yol arkadaşlarımın hepsine sonsuz teşekkürler….

Ne demişler : “ Hayat paylaşınca güzel. “
FERİAL AKIŞ – EKİM 2012


Öncelikle Faruk Budak beye böyle zor bir destinasyonu bu kadar kolay bir hale getirerek bize sunduğu için teşekkür ederim. Böyle yerlerde hiçbir zaman beklenenin olmaması beklenirken hiçbir problemin yaşanmaması şaşırtıcı idi. Bir kere daha kendimizi güvende hissettik.

Ayrıca Faruk Budak beyin çok insancıl olması, sakin ama gerektiği kadar telaşlı, yine yeterince obsesif olması bu gezinin kusursuz olmasını sağladı.  Bu gezide beklentilerimin çok üstünde şeyler buldum. İnşallah yeni gezilerde yine birlikte oluruz.

Dr. Işık AKGÜN – EKİM 2012

Bu geziyi anlatmak çok kolay değil, bunu yaşamak gerekir. Biz ailecek bu gezideki uyumun ve ahengin kolay kolay bulunacak bir şey olduğunu düşünmüyoruz. Bu ahengin tur liderimizin sakinliğinin, yumuşaklığının, ilgisinin katkılarıyla sağlandığını düşünmekteyiz. Tur liderimiz Faruk Budak bey ile daha nice seyahatlarda görüşmek üzere diyoruz.

Şerife – Oğuz ERCANTÜRK – EKİM 2012

Teşekkürler, keyifli bir geziydi.
Fotoğraf açısından süperdi. Ben şahsım adına çok olumlu buldum. Tekrar teşekkürler…
Genel anlamda ben Myanmar’dan çok etkilendim ve çok egzotik buldum. Buna katkıda bulunduğun için teşekkürler sevgili Faruk Budak.

İbrahim TEMO – EKİM 2012

Buraya bilerek ve isteyerek ikinci defa geliyorum. Burma benim için bir masaldı ve baktım ki şimdi yine öyle.
Birincisinden farklı olarak her zaman gitmeyi çok istediğim, beni büyüleyen Golden Rock Pagodayı gördüğüm için inanılmaz mutluyum. Orayı sadece gezmediğimi, aynı zamanda gözlerimle ve ruhumla içtiğimi belirtmek isterim.

İnle Gölü de benim için bir ilkti. Çok etkilendim ve çok sevdim. Bagan’da gördüğüm güneş batımını özel bir armağan olarak düşünüyorum. Arkasından koskoca bir ay, balıksırtı bulutların içinden ve eski pagodanın arkasından doğarken aynı zamanda tam karşımızdakialtın tapınağın üzerindeki küçük bulutta da şimşekler çakıyordu. Bu bir hediye değil de nedir?

Seyahatimden çok memnunum. Ruhum ve gözlerim bayram etti. Şahane fotoğraflar çektim. Resimlerim için ilham aldım. Zenginleşerek geri dönüyorum.

İnşallah tur liderimiz Faruk Budak Bey ile yeni seyahatler diliyorum.
Candan bir insan, bana sevgili bir dost olan Faruk’a çok teşekkür ediyorum.
Esra SİRMAN – Ekim 2012

 

Tags

#yurtdisi