HİMALAYALARIN GÖLGESİNDE GİZEMLİ İKİ ÜLKE: NEPAL ve BUTAN – 10-18 EKİM 2020

Butik Küçük Grup Gezisi
10-18 EKİM 2020

MAKSIMUM 12 KİŞİ

Asya’nın bu iki gizemli ve efsanevi ülkesinde Budist ve Hindu Asya ruhunu yakalamaya çalışacağımız sıra dışı bir gezi.

Bu gezi kapsamında, Katmandu Vadisindeki UNESCO tarafından Dünya Kültür Varlıkları Listesine alınmış yedi yerin tamamı (Katmandu, Patan ve Bhaktapur’un Durbar Meydanları, Swayambhunath ve Buddhanath Budist stupaları,  Pashupatinath ve Changu Narayan Hindu tapınakları) görüldükten sonra gizemli krallık Butan’a uçup beş gün boyunca keşif yolculuğumuza devam ediyoruz.

Butik ve küçük grup gezileri organize etme misyonumuz nedeni ile katılımcı sayısını az tutuyoruz. Gezi maksimum 12 kişi ile gerçekleştirilecek.

MİNİMUM KATILIMCI SAYISI: 6        

MAKSİMUM KATILIMCI SAYISI: 12

TUR LİDERİ: Dr.Yük.Müh. Faruk BUDAK

BU GEZİ KAPALI GRUPLAR İÇİN YILIN HER DÖNEMİNDE ORGANİZE EDİLEBİLMEKTEDİR.

GEZİDE GÖRÜLECEK YERLER:
Katmandu, Swayambhunath Tapınağı, Kathmandu Durbar Square, Pashupatinath Hindu Tapınağı, Buddhanath, Patan, Bhaktapur, Nyatapole Tapınağı, Pottery Square, Datatraya, Butan’da Paro ve Thimphu’daki manastır, müze ve diğer önemli yerler…

AKTİVİTELER:
Asya’nın bu coğrafyasında yaşayan Hindu ve Budistler için en kutsal hac yerleri olan tapınak, manastır ve müze ziyaretleri, Katmandu, Baktapur, Paro ve Thimpu’nun daracık sokaklarında tütsü kokuları ile harmanlanmış gündelik yaşamı izleme ve fotoğraflama imkanı…

NASIL BİR GEZİ? (GEZİ KALİTE STANDARTLARI)
Nepal Katmandu konaklamalarımızı beş yıldızlı bir otelde yapıyoruz. Geniş bahçesi ve dinlendirici atmosferi ile huzurlu bir yer. Butan’da ise ülkenin şartlarına göre en iyi A sınıfı otellerde kalacağız.
Nepal’de klimalı bir araç sürekli bizle beraber olacak. Butan’da da yine aynı kalitede bir aracımız var.

FARKIMIZ:
Asya konusundaki tecrübe ve bilgi birikimimiz;

Bu gezinin Tur Lideri Dr. Yük. Müh. Faruk BUDAK altıbuçuk aylık bir sürede eve hiç dönmeksizin dokuz Asya ülkesini tek başına dolaşmış, bu epik yolculuğuna ait “Asyanın 9 Kapısı” isimli bir Türkçe kitap yayınlamış (Amerikalı bir yayınevi tarafından İngilizce olarak yayınlanmış ve amazon.com sitesinde satışı devam etmektedir) amatör ruhlu profesyonel bir tur lideridir.

Grup Büyüklüğü;
FABE TRAVEL’ın “Sürdürülebilir Turizm” anlayışı açısından grup büyüklüğü önemli bir husustur. Büyük gruplar, küçük topluluk ve kabileleri ziyaret sırasında daha baskın taraf olmakta. Bunun sonucu olarak da yerel kültürlerle iletişim kurabilme, “özgürce fotoğraf çekme” gibi hususlarda istenmeyen olumsuzluklar ortaya çıkarken kırılgan yapıdaki, duyarlı fiziksel çevreye de zarar verilebilmektedir. Bu tarz olumsuz sosyal ve fiziksel etkilerin, ancak küçük gruplarla yapılan gezilerle minimuma indirilebileceğini düşünüyoruz.

BÜTÇE:
Gezi fiyatı 3700 Dolar “land-only price” diye adlandırılan hizmetleri (Nepal Katmandu havaalanında karşılamadan uğurlamaya kadar) içermektedir. Uluslar arası uçuş (Türkiye’den katılacaklar için İstanbul-Katmandu-İstanbul) rakama dâhil değildir. Bunun dışında -özel içecekler haricinde- her şey dâhildir.

Tüm fotoğraflar daha önceki gezilerimizde Dr. Faruk BUDAK tarafından çekilmiştir. Tüm hakları saklıdır…

 

KATILIMCILARIMIZIN YORUMLARI

AZİZ AKGÜL, Prof. Dr. / İSTANBUL
Nepal ve Butan gezisinde gözlemlediğim en önemli husus, bu iki ülkenin kendine has karaktere ve özelliklere sahip olmasıydı. Aynı zamanda burada farklı, güzel, yerel yemekler yiyip, güzel mekanlarda gezme fırsatımız oldu. Çok mutlu oldum ve bütün dostlara tavsiye ediyorum.

HİKMET KÖSE / İSTANBUL
Her zamanki gibi çok güzel bir seyahat oldu. Gerçekten Dünyanın çok değişik bir coğrafyasında, değişik topluluklarla bir araya geldik. Butan’da insanların kültürlerini korumak için yapmış oldukları gayreti takdirle izledik. Nepal’de de çok güzel günlerimiz oldu. Çok uzak olduğumuz bu iki ülkeye yakından tanık olmak çok keyifliydi. Teşekkür ediyoruz.

MAHMUT ÖNÜGÖREN / İSTANBUL
Nepal ve Butan uzun zamandan beri istediğimiz bir seyahatti. Uzak yerleri, değişik kültürleri, dinleri, mabetleri görmenin hazzını yaşadık. Çok güzel bir seyahat oldu. Ben çok memnun kaldım. Diğer arkadaşlarımıza da tavsiye ediyorum.

ALMILA AKGÜL / İSTANBUL
Nepal ve Butan gezimiz süresince değişik kültürleri görmek, tarihi, turistik yerleri gezmek, aynı zamanda lokal hayatı da deneyimlemek çok güzeldi. Dolu dolu geçen, unutamayacağımız keyifli bir turdu. Herkese tavsiye ediyorum.

Tags

#yurtdisi